• ⌂ Home
  • A Klub- The Club
  • Pointer
  • Tenyésztés-Breeding
  • Show
  • Munka-Field Trials
    • Eredmények-Results
    • Évgyőztesek-Best of years
  • Fajtamentés-Rescue
    • Ideiglenes befogadás
    • Gazdát keres-looking for owner
    • Gazdára talált
    • Támogatás
  • Cikkek
  • Szabályzatok-Regulations
    • Letöltések >
      • FT-sablon
Magyar Pointer Klub

Megelőzési és Kezelési útmutató a kutyák hőguta betegsége esetén

1/3/2015

 
Picture
Forrás : Robert Newman
Egyszerűen összefoglalva a hőguta egy olyan állapot, melynek során, majd annak következtében a kutya elveszíti hőszabályozó képességét. Közismert, hogy a kutyák nem izzadnak úgy, mint az ember. A kutyák hőszabályozása  a légzőrendszeren keresztül, a lihegéssel történik.

Ha a kutya légzőszervei nem tudják időben-és elég hatékonyan-csökkenteni a megemelkedett testhőmérsékletet, hőguta alakul ki.

Ahhoz, hogy megállpíthassuk, hogy kutyánk hőgutától szenved-e, vagy csak melege van, ismernünk kell a hőguta tüneteit.Megelőzési és kezelési útmutató a kutyák hőguta-betegsége esetén

A kutyák normális, nyugalmi testhőmérséklete 38°C körül van. Ha egyszer a kutya testhőmérséklete 41 °C fölé emelkedik, élettani változások állnak be a kutya szervezetében, mely változások hatására a kutya védekező mechanizmusokat  indít be a hőguta elkerülés érdekében. Tartósan 42°C fölötti testhőmérséklet esetén visszafordíthatatlan vese, máj, szív, emésztőrendszeri és agykárosodások léphetnek fel.


Ha a kutya hőgutában szenved, a következő jelenségeket figyelhetjük meg:
  Kifejezett lihegés-szakkifejezéssel hyperventilláció; erős nyálfolyás;  a fogíny kiszáradása sápadt-szürke elszíneződéssel;  szapora, sokszor szabálytalan szívverés.
Testi gyengeség, levertség,  szokatlan viselkedés  zavartság lesz úrrá a kutyán.
Hányás, hasmenés végbélből történő vérzés gyakori kísérő jelenség.

Ha a magas hőmérséklet nem csökken, a kutya légzése lassul, akár meg is áll, végállapotban görcsroham, eszméletvesztés, majd kóma alakul ki.

A hőgutától szenvedő kutya szervezetében fellépő károsodások mértéke és súlyossága attól függ, hogy mennyi ideig és milyen magas hőmérsékletnek volt kitéve. Minél magasabb volt a hőmérséklet, minél tovább volt a kutya a magas hőmérsékletnek kitéve, annál nagyobb károsodásra lehet számítani.

Mi teendő?
  1. Vigyázzunk a kutyánkra! A hőguta tüneteinek mihamarabbi felismerése és a gyors szakszerű és MEGFELELŐ  kezelés megkezdése sorsdöntő.
  2. Vigyük a kutyát árnyékos helyre. Ha az a gyanúnk, hogy a kutya hőgutában szenved, vigyük árnyékba, ne tegyük ki a továbbiakban direkt napfénynek. Hüvös és NE HIDEG vizet locsoljunk a gyomortájékra és a combok belső felszínére, itt ugyanis sok viszonylag nagy átmérőjű ér található. Ugyan így öntözzük a talppárnákat is HŰVÖS vízzel
  3. Használjunk folyó vizet a kutya hűtéséhez. Törülközőből, egyéb ruhaneműből vagy rongyból kicsavart víz legalkalmasabb a kutya testének benedvesítésére. SOHA NE merítsük a kutyát vízbe, vagy víz alá. Pl. Medencébe, vagy tóba, ugyanis a ennek során a kutya túl gyorsan hűlne le, ami további komplikációkat okozhatna, úgymint szívmegállás, trombózis képződés puffadás.
  4. Hűvös vizet használjunk és ne hideg vizet! Sokan elkövetik azt a hibát, hogy a melegtől szenvedő kutyát  hideg, sőt jeges vízzel próbálják lehúteni. Extrém hideg vagy akár jeges víz használata az erek összehúzódását vonja maga után, aminek következtében a felszínes erekben keringő vér mennyisége csökken, rontva a hűtés hatékonyságát.
  5. Ne takarjuk be a kutyát! Soha ne csavarjuk felhevült testű kutyánkat vizes törülközőbe vagy egyéb ruhába, mert így a kutya nem tud párologtatni és az úgy nevezett szauna-effektus  jön létre a kutya teste körül. Hasonlóképpen ne tegyük benedvesített kutyánkat zárt helyre, ahol nem jár a levegő. Minden légmozgás segít a kutya hűtésében, a párolgás csökkenti a hőmérsékletet. Ideális helyzet  a benedvesített kutyával, légkondicionált autóban a ventillátor előtt ülni.
  6. Ez után  fontos a kutya mozgatása ! Nagyon fontos, hogy lehűtött kutyánkat felállásra, lassú sétára ösztönözzük, bátorítsuk. Ennek az az értelme, hogy a fekvő kutya testében a felmelegedett vér a gravitációnál fogva a földhöz közeli régiókban  pang, így a lehűtött vér nem jut el minden szervhez.
  7. Itassuk a kutyát, de csak mindig KEVÈS , hűvös de nem hideg vizet adjunk neki. Elsődleges feladat a hűtés, csak másodlagos az elveszített folyadék pótlása. Ne hagyjuk a kutyát, hogy teleigya magát, mert ez puffadáshoz vagy hányáshoz vezethet.
  8. Kerüljük a divatos „energia-italok „ adását. Ezek az emberi élettani folyamatokhoz kidolgozott táplálék- kiegészítők, a kutya élettani folyamatainak támogatására alkalmatlanok. Ha nincs módunk  felhevült kutyánkat vízzel itatni, marha vagy csirkehús-leves jöhet szóba alternatívaként
Mielőbb menjünk állatorvoshoz!

Ha a hőguta gyanúja egyszer felmerült, kezdjük el a kutya hűtését és menjünk azonnal állatorvoshoz. Próbáljuk meg kutyánk testhőmérsékletét lassan normalizálni. A túl gyors hűtés következtében túl alacsony testhőmérséklet állhat be.

Ha hűtés sikerül, kutyánk hamarosan újra jobban érzi magát, a hőguta tünetei teljesen elmúlnak. Ennek ellenére vigyük el kutyánkat az álltorvoshoz, hogy az esetleges máj és vesekárosodásokat kizárhassuk, illetve idejében kezeltetni tudjuk. Sajnos a hőguta hosszútávú következményei 48-72 órán belül is jelentkezhetnek még, akkor is, ha ez idő alatt a kutya teljesen tünetmentes volt.

William Grant, a Dél-Kaliforniai Àllatorvosi Társaság volt elnöke, kutyák százait kezelte hőguta miatt, az egészen enyhe lefolyásútól a halálos kimenetelűig.

Comments are closed.

    RSS Feed

    Kategóriák

    All
    Egészség
    Fajtamentés
    Field Trial
    Kiképzés
    Közösség
    Show
    Tenyésztés

    Picture
    Picture
    Picture
    Picture
    Picture
    Picture
Powered by Create your own unique website with customizable templates.