Az elmúlt 100 évben elképzelhetetlen változások történtek az élet minden területén nagyon különböző életkörülményeket teremve. A emberi technológiák és pusztításoknak köszönhetően sok vadon élő faj és természetes élőhely kipusztult, mielőtt megőrző intézkedéseket vezettek be e pusztítás lelassítására. A mai civilizáció kevésbé hasonlít ahhoz a környezethez ami a Pointer korai történelmi szakaszában létezett.
100 éve nagy kennelek léteztek ezek akár 100 pointert is számlálhattak, plusz a személyzet aki ellátta ezeket. Hatalmas uradalmak, saját vadászkutya oktatókkal és bőséges vaddal ami egy ideális körülményt nyújtott egy Pointernek.
Habár a kennelek sok kutyát számláltak, számuk viszonylag kevés volt. Ezek közül voltak olyanok amelyek saját vonalaik között fedeztettek, míg mások egymás között „inter breeding“ és ez különböző stílusok és típusok kialakulásához vezetett. A Pointerek elsősorban munkakutyák voltak a kiállítás csak másodlagos volt.
A gazdag tulajdonosok megtehették, hogy szigorúan kiválogassák a kivételes példányokat amelyeket később a tenyésztéshez használtak. A fajta megőrzése ezen tulajdonosok hozzáértő kezében volt. A kiállítások népszerűvé válásakor azok akik bíráskodtak, legtöbben alapos tudással rendelkeztek, nemcsak a munkakutyakát illetően, de egyéb elő állatot is beleértve, ami ugyancsak a szakértelmüket bizonyította. Ezek közül a kutyák közül legtöbben rendszeresen versenyeztek a mezőn és vadászatokban is részt vettek. A Második Világháború megváltoztatta a körülményeket és a vagyonelosztást. Sok uradalom felbomlott a kenneleket tönkretéve és más típusú körülményeket teremtve a Pointerek számára. A tulajdonosi viszony átalakult, sokkal szélesebb körben tartottak ezután kutyákat amelyek azonban már más, számukra idegen környezetben éltek, kis és nagyvárosokban, ellentétben a korábbiakhoz. A különbségek a munka és show kutyák között kialakultak, mivel az új tulajdonosoknak nem volt sem idejük sem lehetőségük, hogy vadászatokra képezzék ki a kutyáikat. A kutyakiállítások népszerűsége megnőtt és elérhető volt a köz emberek számára is. Volt még egy kisebb magja a tenyésztőknek akik versenyeztették a kutyájukat mint munkakutyát, de a kiállítási és munkakutyákat már ritkán tenyésztették együtt.
30 évvel ezelőtt volt talán egy tucatnyi tenyésztő akik uralták a porondot. Az újak tőlük vettek kutyákat, majd ismét visszatértek ha akartak még egyet. Tanácsot is ezektől a tapasztalt tenyésztőktől kértek a tenyész kutyákat illetően, ha maguk is tenyészteni akartak. Ez biztosította a magas színvonalat.
Közelmúltban, nagy változások történtek, mivel a tenyésztés kisebb kennelekben folyik, ahol csak 1 vagy 2 kutyát tartanak kiállításra, vagy családi kedvencnek .A munkakutyák szintén kisebb tulajdonosoknál vannak, azonban ezeket nagy kennelekből veszik és nem saját maguk tenyésztik. A trend manapság az, hogy a tulajdonosok egy-egy almot lehoznak az első kutyájuktól, anélkül hogy tanulmányoznák annak vérvonalát, családfája-történetét, és egyáltalán ismernék a fajtát.A tenyészállatok kiválasztásának náluk érzelmi és nem szakmai oka van. Ez a magatartás, a fajta tulajdonságainak minőségi romlásához fog vezetni!
Mint fajtának, a Pointernek szüksége van bizonyos életfeltételekre amelyeket figyelembe kell venni. Vannak tulajdonosok akik nem értik meg, hogy a Pointereknek szüksége van arra hogy szabadon rohangáljanak a madarak után, ami az ő legfőbb érdeklődésük. Egy mozgásában korlátolt Pointer az egy boldogtalan Pointer, sok összegyűlt energiával, ami rossz viselkedéshez vezet, és sok megunt és leadott vagy megmentett kutyához, kutyaotthonokban. Ahogy én látom, egy új generáció érkezik ebbe a kutyás világba, anélkül, hogy elsajátítanák azt ami a kutyatartáshoz kell. Az átlag az 5 év, amit ezek a „tenyésztők“ kibírnak. Ez, állandóan változó tulajdonosokhoz vezet egy klubbon belül és ennek a folyamatosságnak és elkötelezettségnek a hiánya is az, ami egy fajta leromlásához vezethet.
Azonban sok olyan tulajdonos van aki sok figyelmet szentel annak hogy kiválassza a megfelelő tenyészkutyát, tanulmányozva a tenyészeteket és a vérvonalakat , kikérve tapasztalt tenyésztők véleményét is, akik felelősségtudattal segítenek a jó eredményért. Valódi elszántság szükséges a tenyésztéshez a régi tapasztalt tenyésztőknek folyamatosan segítséget kell nyújtani a kezdő tenyésztő számára. A fejlődés érdekében fontos, hogy a tenyésztők együtt és összhangban működjenek és ne függetlenül.
Tapasztalatom szerint a saját Crookrise kennelem sikerét sokban köszönhetett azoknak a Pointer tenyésztőknek akik szüleim és az én segítségemet kérve hajtották végre tenyésztési terveiket. Köszönettel tartozom nekik.
Kutyakiállítások folytatódnak nagy népszerűségnek örvendve a szépség és a látvány kihangsúlyozásával. Nemcsak a kiállítók változtak az elhivatott kutyatartókból hobbi tulajdonosokká, de a bírók is. Még vannak olyan bírók akik tapasztaltak a vadászatokon résztvevő Pointerektől elvárt dolgokban, de sokaknak tudomása sincs a fajta valódi funkciójáról.
A kiállításon felvezetett kutyáknak még mindig azt a benyomást kellene kelteniük hogy el tudják végezni hatékonyan azokat a feladatokat amelyekre eredetileg tenyésztették őket. A bírók többsége úgy tűnik olyan kutyát akar látni, függetlenül a fajtától, amely sebesen mozog a körben, lejtős a hátvonala és hosszú, megnyújtott lépése van.
Soha nem szabad elfelejteni, sem bíróknak sem kiállítóknak, hogy a Pointer erőnlétre, állóképességre és gyorsaságra teremtetett. Ezekből az okokból kifolyólag a tökéletes teljes kiegyensúlyozottság a legfontosabb a fajta számára. A tökéletes egyensúly a mozgásban adja a Pointernek az atletikus megjelenést.
Ugyan nem annyira mint a kiállítások, de a field trial versenyek még mindig népszerűek. Vannak emberek akik rendszeresen dolgoztatják kutyáikat és számtalan nagy múltú versenyző akik nem nem teljesen elégedettek a mai versenyzési trendekkel amelyek elmozdultak a keresés gyorsaságának szemfényvesztő bemutatása felé a természetes vad keresés és találás képességének hátrányára. A Pointerek felbecsülhetetlenek és széles körben használatosak fajd számlálásra. Tavasszal, a párzási időszak előtt a fajd párok számlálása történik, majd, miután már a fiókák kikeltek és szárnyra kaptak, ismét megszámlálják őket mielőtt a fajd vadászati időszak elkezdődik, Augusztus 12-én. A vadászati időszak alatt, elég sok Pointert használnak, ami szerintem, igen nagyszerű látvány, amint a Pointer azt a különleges feladatot látja el amire tenyésztették. A mostani változások a vadászati törvényben remélem nem érintik a kutyával való vadászatot és talán a jövőben sem. A gazdálkodás és a vidék nagy mértékű változásokon megy át. Én szerencsés vagyok, hogy olyan környéken élek amely nagy földterületekkel határos, így ideális a Pointerek mozgatására, de ha nem így lenne, úgy érzem nem lenne helyes korlátok közé szorítani és vadászattól megfosztani ezt a rendkívül érzékeny fajtát, mert az a végét jelentené.
Talán, azonban van egy derűsebb jövőkép, mivel a karantén törvényt feloldották ebben az országban, így a tulajdonosok tudnak külföldi kiállításokra utazni és új vérvonalakat behozni.
Némely fajták már elkülönültek munka és show kutyákra. Szerencsére a Pointer még nem, de ez még változhat. Vannak olyan tenyésztők akik csak a kiállítások porondjaira koncentrálnak, míg a másik oldalon lévő tenyésztők egyáltalán nincsenek tisztában kutyáik típusával és felépítésével, nem úgy mint a múltbeli tenyésztők akik intelligenciára és küllemre is odafigyeltek. Az én reményem, hogy a Pointer a jövőben nem tűnik el, hanem gyarapszik és virul. A fajta jövője a tenyésztőktől függ akiknek meg kell találniuk az egyensúlyt a személyes céljaik és a fajta jólléte, boldogulása között.
Az elérhető cél, hogy a Pointer jó kiállású, kinézetű legyen a fajta kritériumának megfelelve, intelligens legyen és rendelkezzen egy természetes munka képességgel, ami lehetővé teszi számára, hogy a mezőn is jól teljesítsen.
Az eredeti fajta megőrzésre kell hogy a legfontosabb legyen, a tenyésztők közös munkájával. A modern technológia, kommunikáció segítségével megadatott a lehetőség arra, hogy kiszélesítsük és megosszuk a tudásunkat egymással. Folyamatosan kérdezzük magunktól: Vajon a Pointerek fejlődtek küllemileg és, ha igen jó irányba ?A munkatulajdonságok alakulása jó irányba halad ? Hol áll most a fajta a tenyésztési alapokhoz viszonyítva – elmozdult ettől, vannak túlzások és hiányosságok ? Még mindig egy használati, funkcionális fajta, amely képes elvégezni az eredetileg kiszabott feladatát? Ha ezekre a kérdésekre őszintén tudunk válaszolni, akkor a Pointer jövője biztosított.
Mrs Cicely Robertshaw
Crookrise Kennels
A cikk Cicely Robertshaw: Pointers Past and Present című könyvében jelent meg 2000-ben.
A fordítás Domonkos Zoltán segítségével készült.
Habár a kennelek sok kutyát számláltak, számuk viszonylag kevés volt. Ezek közül voltak olyanok amelyek saját vonalaik között fedeztettek, míg mások egymás között „inter breeding“ és ez különböző stílusok és típusok kialakulásához vezetett. A Pointerek elsősorban munkakutyák voltak a kiállítás csak másodlagos volt.
A gazdag tulajdonosok megtehették, hogy szigorúan kiválogassák a kivételes példányokat amelyeket később a tenyésztéshez használtak. A fajta megőrzése ezen tulajdonosok hozzáértő kezében volt. A kiállítások népszerűvé válásakor azok akik bíráskodtak, legtöbben alapos tudással rendelkeztek, nemcsak a munkakutyakát illetően, de egyéb elő állatot is beleértve, ami ugyancsak a szakértelmüket bizonyította. Ezek közül a kutyák közül legtöbben rendszeresen versenyeztek a mezőn és vadászatokban is részt vettek. A Második Világháború megváltoztatta a körülményeket és a vagyonelosztást. Sok uradalom felbomlott a kenneleket tönkretéve és más típusú körülményeket teremtve a Pointerek számára. A tulajdonosi viszony átalakult, sokkal szélesebb körben tartottak ezután kutyákat amelyek azonban már más, számukra idegen környezetben éltek, kis és nagyvárosokban, ellentétben a korábbiakhoz. A különbségek a munka és show kutyák között kialakultak, mivel az új tulajdonosoknak nem volt sem idejük sem lehetőségük, hogy vadászatokra képezzék ki a kutyáikat. A kutyakiállítások népszerűsége megnőtt és elérhető volt a köz emberek számára is. Volt még egy kisebb magja a tenyésztőknek akik versenyeztették a kutyájukat mint munkakutyát, de a kiállítási és munkakutyákat már ritkán tenyésztették együtt.
30 évvel ezelőtt volt talán egy tucatnyi tenyésztő akik uralták a porondot. Az újak tőlük vettek kutyákat, majd ismét visszatértek ha akartak még egyet. Tanácsot is ezektől a tapasztalt tenyésztőktől kértek a tenyész kutyákat illetően, ha maguk is tenyészteni akartak. Ez biztosította a magas színvonalat.
Közelmúltban, nagy változások történtek, mivel a tenyésztés kisebb kennelekben folyik, ahol csak 1 vagy 2 kutyát tartanak kiállításra, vagy családi kedvencnek .A munkakutyák szintén kisebb tulajdonosoknál vannak, azonban ezeket nagy kennelekből veszik és nem saját maguk tenyésztik. A trend manapság az, hogy a tulajdonosok egy-egy almot lehoznak az első kutyájuktól, anélkül hogy tanulmányoznák annak vérvonalát, családfája-történetét, és egyáltalán ismernék a fajtát.A tenyészállatok kiválasztásának náluk érzelmi és nem szakmai oka van. Ez a magatartás, a fajta tulajdonságainak minőségi romlásához fog vezetni!
Mint fajtának, a Pointernek szüksége van bizonyos életfeltételekre amelyeket figyelembe kell venni. Vannak tulajdonosok akik nem értik meg, hogy a Pointereknek szüksége van arra hogy szabadon rohangáljanak a madarak után, ami az ő legfőbb érdeklődésük. Egy mozgásában korlátolt Pointer az egy boldogtalan Pointer, sok összegyűlt energiával, ami rossz viselkedéshez vezet, és sok megunt és leadott vagy megmentett kutyához, kutyaotthonokban. Ahogy én látom, egy új generáció érkezik ebbe a kutyás világba, anélkül, hogy elsajátítanák azt ami a kutyatartáshoz kell. Az átlag az 5 év, amit ezek a „tenyésztők“ kibírnak. Ez, állandóan változó tulajdonosokhoz vezet egy klubbon belül és ennek a folyamatosságnak és elkötelezettségnek a hiánya is az, ami egy fajta leromlásához vezethet.
Azonban sok olyan tulajdonos van aki sok figyelmet szentel annak hogy kiválassza a megfelelő tenyészkutyát, tanulmányozva a tenyészeteket és a vérvonalakat , kikérve tapasztalt tenyésztők véleményét is, akik felelősségtudattal segítenek a jó eredményért. Valódi elszántság szükséges a tenyésztéshez a régi tapasztalt tenyésztőknek folyamatosan segítséget kell nyújtani a kezdő tenyésztő számára. A fejlődés érdekében fontos, hogy a tenyésztők együtt és összhangban működjenek és ne függetlenül.
Tapasztalatom szerint a saját Crookrise kennelem sikerét sokban köszönhetett azoknak a Pointer tenyésztőknek akik szüleim és az én segítségemet kérve hajtották végre tenyésztési terveiket. Köszönettel tartozom nekik.
Kutyakiállítások folytatódnak nagy népszerűségnek örvendve a szépség és a látvány kihangsúlyozásával. Nemcsak a kiállítók változtak az elhivatott kutyatartókból hobbi tulajdonosokká, de a bírók is. Még vannak olyan bírók akik tapasztaltak a vadászatokon résztvevő Pointerektől elvárt dolgokban, de sokaknak tudomása sincs a fajta valódi funkciójáról.
A kiállításon felvezetett kutyáknak még mindig azt a benyomást kellene kelteniük hogy el tudják végezni hatékonyan azokat a feladatokat amelyekre eredetileg tenyésztették őket. A bírók többsége úgy tűnik olyan kutyát akar látni, függetlenül a fajtától, amely sebesen mozog a körben, lejtős a hátvonala és hosszú, megnyújtott lépése van.
Soha nem szabad elfelejteni, sem bíróknak sem kiállítóknak, hogy a Pointer erőnlétre, állóképességre és gyorsaságra teremtetett. Ezekből az okokból kifolyólag a tökéletes teljes kiegyensúlyozottság a legfontosabb a fajta számára. A tökéletes egyensúly a mozgásban adja a Pointernek az atletikus megjelenést.
Ugyan nem annyira mint a kiállítások, de a field trial versenyek még mindig népszerűek. Vannak emberek akik rendszeresen dolgoztatják kutyáikat és számtalan nagy múltú versenyző akik nem nem teljesen elégedettek a mai versenyzési trendekkel amelyek elmozdultak a keresés gyorsaságának szemfényvesztő bemutatása felé a természetes vad keresés és találás képességének hátrányára. A Pointerek felbecsülhetetlenek és széles körben használatosak fajd számlálásra. Tavasszal, a párzási időszak előtt a fajd párok számlálása történik, majd, miután már a fiókák kikeltek és szárnyra kaptak, ismét megszámlálják őket mielőtt a fajd vadászati időszak elkezdődik, Augusztus 12-én. A vadászati időszak alatt, elég sok Pointert használnak, ami szerintem, igen nagyszerű látvány, amint a Pointer azt a különleges feladatot látja el amire tenyésztették. A mostani változások a vadászati törvényben remélem nem érintik a kutyával való vadászatot és talán a jövőben sem. A gazdálkodás és a vidék nagy mértékű változásokon megy át. Én szerencsés vagyok, hogy olyan környéken élek amely nagy földterületekkel határos, így ideális a Pointerek mozgatására, de ha nem így lenne, úgy érzem nem lenne helyes korlátok közé szorítani és vadászattól megfosztani ezt a rendkívül érzékeny fajtát, mert az a végét jelentené.
Talán, azonban van egy derűsebb jövőkép, mivel a karantén törvényt feloldották ebben az országban, így a tulajdonosok tudnak külföldi kiállításokra utazni és új vérvonalakat behozni.
Némely fajták már elkülönültek munka és show kutyákra. Szerencsére a Pointer még nem, de ez még változhat. Vannak olyan tenyésztők akik csak a kiállítások porondjaira koncentrálnak, míg a másik oldalon lévő tenyésztők egyáltalán nincsenek tisztában kutyáik típusával és felépítésével, nem úgy mint a múltbeli tenyésztők akik intelligenciára és küllemre is odafigyeltek. Az én reményem, hogy a Pointer a jövőben nem tűnik el, hanem gyarapszik és virul. A fajta jövője a tenyésztőktől függ akiknek meg kell találniuk az egyensúlyt a személyes céljaik és a fajta jólléte, boldogulása között.
Az elérhető cél, hogy a Pointer jó kiállású, kinézetű legyen a fajta kritériumának megfelelve, intelligens legyen és rendelkezzen egy természetes munka képességgel, ami lehetővé teszi számára, hogy a mezőn is jól teljesítsen.
Az eredeti fajta megőrzésre kell hogy a legfontosabb legyen, a tenyésztők közös munkájával. A modern technológia, kommunikáció segítségével megadatott a lehetőség arra, hogy kiszélesítsük és megosszuk a tudásunkat egymással. Folyamatosan kérdezzük magunktól: Vajon a Pointerek fejlődtek küllemileg és, ha igen jó irányba ?A munkatulajdonságok alakulása jó irányba halad ? Hol áll most a fajta a tenyésztési alapokhoz viszonyítva – elmozdult ettől, vannak túlzások és hiányosságok ? Még mindig egy használati, funkcionális fajta, amely képes elvégezni az eredetileg kiszabott feladatát? Ha ezekre a kérdésekre őszintén tudunk válaszolni, akkor a Pointer jövője biztosított.
Mrs Cicely Robertshaw
Crookrise Kennels
A cikk Cicely Robertshaw: Pointers Past and Present című könyvében jelent meg 2000-ben.
A fordítás Domonkos Zoltán segítségével készült.